Jednym z kluczowych czynników przy wyborze platformy e-commerce jest skalowalność. Jednak wielu właścicieli sklepów internetowych często nie dostrzega tego aspektu. Zamiast tego koncentrują się na rzeczach, których potrzebują, aby sklep internetowy działał. Bez odpowiedniej strategii może to stanowić problem w przyszłości, ponieważ źle dobrana platforma będzie szybciej niż później ujawniała swoje ograniczenia. Dlatego skalowalność powinna być traktowana równie poważnie, jak każdy inny aspekt rozwoju strony e-commerce.

Najprawdopodobniej czytasz ten artykuł, ponieważ niepokoisz się, czy Magento to skalowalna platforma. Być może słyszeliście wiele o tej solidnej platformie i jej funkcjach, ale skalowalność nie jest najbardziej oczywista w przypadku Magento. Stwarza to zamieszanie, któremu brakuje właściwych odpowiedzi w sieci. Właśnie dlatego chciałbym uprościć ten problem i rozwiązać twoje dylematy.

Podzielmy ten problem na kilka komponentów, które są bezpośrednio związane ze skalowalnością dowolnej witryny e-commerce. W tym artykule znajdziesz także wiele pomocnych wskazówek, które pomogą ci odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące skalowalności tej wysoce wydajnej platformy.

Przygotowania na przyszłość

Jeśli planujesz zbudować i prowadzić sklep internetowy, badania rynku mają kluczowe znaczenie. Pomaga to zrozumieć przyszłych klientów i ich potrzeby. Co więcej, informacje, które otrzymujesz, mogą być wykorzystane do planowania zasięgu twojej strony. Ważne jest, aby zrozumieć, że Magento pomaga budować zarówno małe, jak i duże sklepy internetowe, a także wszystko, co pomiędzy nimi.

Jeśli planujesz sprzedać na przykład 50 produktów, możesz zbudować ramy obsługujące tego rodzaju zasoby. W Magento ten typ architektury może zostać zbudowany przy użyciu architektury modułowej. Prawdą jest, że hosting 50 produktów jest łatwym przedsięwzięciem dla tej platformy, ponieważ może ona równie dobrze sprzedawać setki tysięcy produktów naraz. Wszystko zaczyna się jednak od pojedynczego modułu. W tym przykładzie ten moduł pomaga ci określić budżet i ramy czasowe, których celem jest sprzedaż 50 produktów. Kiedy nadejdzie czas, kiedy potrzebne jest rozszerzenie możliwości Magento, nowe moduły można łatwo dodać w krótkim czasie.

Prawie wszystko na Magento może być skalowane w górę lub w dół. Ten rodzaj elastyczności nie ma sobie równych w świecie platform e-commerce

Korzystanie z narzędzi statystycznych i raportujących

Bez względu na wielkość Twojego sklepu internetowego, może on skorzystać z narzędzi statystycznych. Zapewniają one dwa rodzaje cennych danych. Po pierwsze, istnieją dane zorientowane na wydajność. Informacje te mogą przedstawiać potencjalnie problematyczne obszary w zakresie wykorzystania zasobów, błędów serwera, indeksów i stanu pamięci podręcznej. Ponadto narzędzia te można wykorzystać do śledzenia zachowań użytkowników i klientów. Łącząc te narzędzia dostarczają one informacji o tym, co należy naprawić, aby zbudować solidną podstawę i skalować stronę internetową, która zaspokaja potrzeby Twoich klientów.

Większość platform e-commerce ma wbudowane narzędzia statystyczne. Jednak Magento jest jedyną platformą typu open-source, która współpracuje z niesamowicie dużą liczbą narzędzi i usług innych firm. Niektóre z nich to New Relic, DataDog, MixPanel, Splunk i Google Analytics. Innymi słowy, Magento jest najpotężniejszą platformą, jeśli chodzi o odkrywanie przyszłych trendów. Tego rodzaju dane są nieocenione, jeśli chodzi o możliwość skalowania różnych platform w górę lub w dół.

Łatwa konserwacja bazy danych

Bazy danych stanowią rdzeń każdej witryny e-commerce. Dlatego wysoce zoptymalizowana baza danych jest niezbędna, jeśli chodzi o zapewnienie szybkiej i płynnej wydajności. Jednak nie każda platforma e-commerce umożliwia wykonywanie konserwacji bazy danych.

Każdy deweloper Magento powie, że struktura bazy danych tej platformy jest skalowalna. Jednym z typowych problemów z bazami danych jest architektura "Entity / Attribute / Value". Nie będąc nadmiernie technicznym, musisz wiedzieć, że rdzeń Magento jest zarówno łatwy do dostosowania, jak i wysoce modułowy. Z tego powodu programista może łatwo uzyskać dostęp do różnych części bazy danych Magento i wykonywać regularne czynności konserwacyjne. Nie ma potrzeby, aby twój sklep internetowy cierpiał z powodu zbyt dużych tabel, które można przyciąć, zoptymalizować lub usunąć. Dobrą wiadomością jest to, że platforma sama wykonuje wiele prac konserwacyjnych. Z tego powodu Magento zazwyczaj działa szybciej bez żadnych rozległych działań optymalizacyjnych.

Symuluj bieżące i przyszłe wydajności

Proces skalowania strony Magento wymaga szczegółowego przygotowania. Jest to jedyny sposób na uniknięcie potencjalnych problemów technicznych. Magento jest bardzo pomocny w tym procesie, dostarczając zestaw bardzo użytecznych narzędzi. Jest to kolejna cecha tej platformy, której nie można znaleźć u konkurencji.

Oprócz wbudowanych narzędzi, Magento oferuje bezpośrednią integrację z usługami innych firm. Mogą one służyć do testowania różnych aspektów wydajności witryny i rozwiązywania problemów, które mogą zagrozić przyszłej skalowalności.

Pierwszym krokiem jest przetestowanie sklepów internetowych z istniejącymi warunkami. Następnie sklepy internetowe testowane są z większym obciążeniem. Testy te sprawdzają różne aspekty Magento, w tym interfejsy API tej platformy, obiekty bazy danych, zainstalowane rozszerzenia i inne. W przypadku, gdy którykolwiek z tych obszarów okaże się problematyczny, programiści mogą skorzystać z modularnej struktury Magento i rozwiązać problemy na czas. Gwarantuje to bezproblemową skalowalność.

Potężne narzędzia do buforowania

Buforowanie to najpotężniejszy sprzymierzeniec witryny, ponieważ przechowuje dane w tymczasowym obszarze pamięci dostępnym dla odwiedzających. Innymi słowy, buforowanie generuje dane do wielokrotnego użytku i szybkiej obsługi i jako takie jest istotną częścią wydajności witryny. Kiedy ostatni raz czekałeś na więcej niż kilka sekund na załadowanie strony internetowej, zanim ją porzucisz?

Dzięki Magento możesz liczyć na najlepsze w branży narzędzia do buforowania. Varnish Cache jest często nazywany najszybszym akceleratorem HTTP i odwrotnym proxy. Magento jest w pełni kompatybilny z tym narzędziem, które zapewnia przewagę nad konkurencją.

Być może zastanawiasz się, w jaki sposób buforowanie jest powiązane ze skalowalnością. Na więcej sposobów niż jeden. Potężne narzędzie do buforowania pozwala rozszerzyć swoją witrynę bez poświęcania jej wydajności. Możesz dodawać nowe funkcje i dodawać bardziej skomplikowane algorytmy bez wpływu na szybkość witryny. Dzięki oprogramowaniu takim jak Varnish Cache skalowalność Magento nie ma tak wielu ograniczeń, jak skalowalność innych platform.

Nieograniczone opcje dostosowywania

Na koniec, chciałbym przypomnieć o opcjach dostosowywania Magento. Ponieważ jest to jedna z często wprowadzanych na rynek funkcji każdej platformy, ważne jest, aby zobaczyć, co oferuje Magento.

Ponieważ jest to platforma typu open-source, niezależni programiści mogą tworzyć różne rodzaje rozszerzeń. Jak sama nazwa wskazuje, mogą znacznie rozszerzyć możliwości tej platformy. Prawda jest taka, że prawie każda platforma e-commerce oferuje własny zestaw rozszerzeń. Jednak wiele z tych rozszerzeń staje się słabymi miejscami, gdy sklep internetowy zaczyna się rozwijać. Może to stanowić poważny czynnik ograniczający, jeśli nie istnieje alternatywa, która wspiera ten wzrost. Ponieważ Magento jest zbudowany na modułowej strukturze, rozszerzenia tej platformy są zgodne i realizowane wg. tej samej zasady. Wśród najczęściej używanych modułów nie można znaleźć takiego, którego nie można skalować razem z Magento.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że zyskałeś cenne informacje o skalowalności Magento. Mimo że można znaleźć liczne platformy e-commerce, które obsługują małe i średnie sklepy internetowe, jednak szybko pokazują one swoje ograniczenia. Musisz budować na przyszłość i być zorientowanym na wysoce elastyczną platformę. Obecnie nie ma lepszej opcji niż Magento.