Dla kogoś, kto na co dzień obsługuje sklep internetowy może to wydawać się trywialnie proste i oczywiste, jednak wiem, że dla wielu internautów chcących sprzedawać w internecie nie koniecznie tak jest.

Podstawowy podział produktów na stronie głównej

Zdecydowana większość sklepów internetowych oferuje 4 grupy produktów w ramach których można zaprezentować produkty na stronie głównej sklepu. Są to:
  • Nowości (nowo dodane produkty do sklepu)
  • Polecane (produkty polecane przez sprzedawcę)
  • Bestselery (najczęściej kupowane produkty w sklepie)
  • Promocje/Przeceny (produkty z ceną promocyjną oraz przekreśloną ceną sprzedaży)
Nie każde oprogramowanie sklepu internetowego pozwala na dowolny dobór produktów w poszczególnych grupach. Przeważnie jest to tylko możliwe w grupie "polecane produkty" pozostałe trzy grupy są generowane automatycznie. Jedną z aplikacji sklepów internetowych, która pozwala na elastyczny dobór produktów w poszczególnych grupach jest Magento. W tej aplikacji jedynie Bestselery są generowane automatycznie na podstawie ilości sprzedanych produktów. Pozostałe trzy grupy możemy dowolnie konfigurować.

Ustawienie nowości na stronie głównej Magento

Każdy produkt w systemie Magento posiada min. dwa pola o nazwie: "Nowość od" oraz "Nowość do". Są to pola typu data a ich wypełnienie powoduje, że dany produkt otrzymuje etykietę "Nowość" i pojawia się na stronie głównej w grupie nowości produktowych. Jak zapewne się domyślasz taka forma definiowania produktów jako nowości pozwala określać przedział czasowy w jakim wybrany produkt ma być nowością. Wypełniając tylko pole "Nowość od" sprawimy, że produkt będzie nowością na stałe. Jedyna rzecz jakiej mi osobiście brakuje i której nie spotkałem jak dotąd w żadnym sklepie internetowym to możliwość ustalenia kolejności wyświetlanych produktów jako nowości.

Ustawienie polecanych produktów na stronie głównej Magento

Co prawda nie jest to wbudowana funkcjonalność Magento, ale na szczęście prawie każdy szablon dedykowany dla Magento oferuje takie rozwiązanie. Aby polecić klientowi kilka specjalnych produktów wystarczy na każdym z nich zaznaczyć cechę "ustaw jako polecany".

Ustawienie promocji/przeceny w Magento na wybranych produktach

W tym przypadku zasada postępowania jest podobna do "nowości" pod względem dat "Promocja od" oraz "Promocja do". Dodatkowo trzeba tylko wprowadzić cenę promocyjną.

Nietypowe grupy produktów na stronie głównej Magento

Jestem przekonany, że znajdą się tacy dla których ten podział to za mało domyślam się, że nurtuje ich pytanie, czy w Magento można tworzyć inne nietypowe grupy produktów na stronie głównej? Tak, więc można i najprostszym sposobem jest wyświetlanie produktów z wybranej kategorii. Jest to rozwiązanie które nie wymaga programowania w sklepie. Do bardziej wyrafinowanych form grupowania produktów na stronie głównej Magento zapewne trzeba by było zaprogramować odpowiedni moduł lub skorzystać z już istniejących płatnych modułów Magento.