W skrócie, Magento jest darmowym programem wykonanym przy użyciu języka skryptowego PHP na Zend Framework. Po raz pierwszy wprowadzony na rynek przez firmę Varien w 2007 roku, Magento stale rozwija się. Obecnie jest jedną z wiodących platform sprzedaży internetowej, która oferuje prawie wszystkie funkcje i narzędzia do budowy sklepu internetowego.

Jeśli nie przemawia do Ciebie powyższe (dość techniczne) wyjaśnienie czym jest Magento, proponuję następujące.:

Magento

Magento to CMS o otwartym kodzie źródłowym, który daje właścicielom firm możliwość rozszerzenia działalności w świecie e-commerce. Jest to potężny system, elastyczny, skalowalny i łatwy do dostosowania.

Obecnie Magento posiada dwie wersje; Magento Community i Magento Enterprise. Wersja społecznościowa jest bezpłatna i skierowana głównie do małych firm. Magento Enterprise to płatna platforma skierowana do średnich i dużych firm. Ogólna wydajność jest imponująca dzięki przemyślanym funkcjom i rozszerzeniom. Dzięki olbrzymiej społeczności możesz uzyskać pomoc w dowolnym miejscu na świecie. 

Magento Community Edition

Ta wersja Magento wyposażona jest w pakiet funkcji, które każdy programista może zainstalować bez większej trudności. Jako wersja Open Source, pozwala na to, że każdy może rozszerzyć swoją funkcjonalność, dodając nowe moduły Magento. Wersja 2.0 została wydana 18 listopada 2015 r. Do dziś została zaktualizowana do wersji 2.2.5. Wkrótce premiera najnowszej wersji Magento 2.3. Czekamy z niecierpliwością.

Magento Enterprise Edition

W przeciwieństwie do edycji społecznościowej nie jest to darmowe, ale ma oczywiście świetne funkcje i funkcjonalność. Ta edycja jest przeznaczona dla dużych firm, które wymagają pomocy technicznej przy konfiguracji, instalacji, użytkowaniu i rozwiązywaniu problemów. Chociaż Magento Enterprise ma roczne opłaty za utrzymanie, ani Community ani Enterprise Edition nie obejmują hostingu. Najnowsza wersja 1.14.0.1 została wydana 13 maja 2014 r.