Lubię to uczucie, gdy wraz z nowym projektem pojawiają się nowe wyzwania oraz spotyka się na swej drodze nowe osoby. Można by powiedzieć, że ta praca ma tylko same pozytywne strony a już z pewnością  można tak powiedzieć o tym wdrożeniu sklepu Magento. Marek (właściciel sklepu) ma bardzo duże doświadczenie w sprzedaży internetowej oraz stacjonarnej. Przypuszczam, że dzięki temu nasza współpraca układa się pomyślnie.

Oczekiwania

Najważniejszym punktem projektu była pełna integracja wszystkich kanałów sprzedaży z systemem magazynowym firmy. System ten obsługuje sieć sklepów stacjonarnych oraz sklepy internetowe, dbając min. o obsługę stanów magazynowych. Zależało nam by sklepy internetowe, sprzedaż eBay, Allegro, Amazon, Google Zakupy oferowały produkty z aktualnym stanem magazynowym.

Realizacja

Przenieśliśmy więc dotychczasowe (autorskie) sklepy na Magento dając im nowy wygląd  oraz nowe możliwości. Tutaj wspomnę, by obalić mit o tym, że "panel Magento jest skomplikowany" dla osób mających z nim styczność po raz pierwszy. Otóż pracownicy bardzo szybko opanowali obsługę Magento. Otrzymywałem od nich wiele informacji o tym że panel Magento jest diametralnie lepszy od  dotychczasowego sklepu. Pracę nad projektem podzieliliśmy na etapy:
 1. Analizę - podczas której omówione zostały potrzeby oraz wymagania.
 2. Projektowanie - w którym powstał interface użytkownika, opisy przypadków użycia.
 3. Integracja - rozpoznanie infrastruktury wszystkich aplikacji będących przedmiotem integracji. Ustalenie protokołów wymiany danych.
 4. Projekt graficzny - wykonany w oparciu o makiety funkcjonalne.
 5. Wdrożenie sklepu Magento - w testowym środowisku.
 6. Testy - poszczególnych segmentów projektu:
  1. Import i aktualizacja produktów z systemu ERP
  2. Obsługa obiegu dokumentów
  3. Integracje
  4. Wydajność i optymalizacja
 7. Uruchomienie wersji produkcyjnej
 8. Analiza po wdrożeniowa.

Zespół

 • 1 grafik
 • 1 programista Magento
 • 1 administrator

Czas realizacji projektu

Według zaplanowanej specyfikacji czas realizacji projektu miał wynieść 12 tygodni. W rzeczywistości projekt został oddany po 14 tygodniach. Pomimo dwutygodniowego opóźnienia wspólnie z Markiem jesteśmy zadowoleni z wynik i formy współpracy.