Aby powiedzieć o konkretnej marce, że jest „dobra” trzeba być pewnym jej sukcesu. Bo „dobra” marka osiągnęła swoją pozycję poprzez szereg określonych działań. Lwia część tego sukcesu to zapewne szereg działań podjętych w Internecie. Nie ma chleba bez mąki, kolokwialnie idąc z duchem czasu można powiedzieć, że nie ma sukcesu firmy bez konkretnych działań podjętych w sieci. Do każdego sukcesu potrzebni są klienci, którzy kojarzą daną markę, polecają ją, zostawiają pieniądze. Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, nie jest najważniejsze, co sprzedajesz, ważne jest to, aby sprzedawać to skutecznie. Dziś mała firma zajmująca się montażem tzw. solarów w perspektywie kilku miesięcy może znacznie zwiększyć przychody, a mały sklep internetowy oferujący odzież dla puszystych może znacząco powiększyć grono klientów.

Podstawowe zagadnienia pozycjonowania w e-commerce

Pozycjonowanie to skutek uboczny content marketingu. Innymi słowy, tak jak z mąki nie będzie chleba (a nie odwrotnie), tak bez content marketingu nie będzie dobrego pozycjonowania. Dziś content marketing to podstawa pozycjonowania. Jasne, należy dbać o to, aby sklep internetowy był uzupełniony w niezbędne wtyczki, warto mieć formularz kontaktowy celem chociażby możliwości uruchomienia kampanii remarketingowych, należy tworzyć tagi i metatagi, dbać o obecność w social media (Facebook, Google Plus, LinkedIn), odpowiednio zoptymalizować sklep internetowy, stawiać na grafiki, pomyśleć o responsywności, ale nade wszystko według obecnie obowiązujących algorytmów Google pierwszeństwo ma content marketing.

Black Hat SEO

Firmy pozycjonerskie stosują określone sztuczki, które dają (złudny) sukces szybko, ale na krótko. W branży określa się to, jako Black Hat SEO. Black Hat SEO to walka o najwyższe pozycje w Google niedozwolonymi metodami min: ukryte dla oka teksty na stronach, nadmierne nasycenie słowami kluczowymi treści, czy sztucznie generowane linki z ogromnej ilości stron internetowych stworzonych tylko do tego celu. Ryzyko jest ogromne - wykluczenie z indeksu, obniżenie pozycji lub utrata zaufania (tzw. trust rank) dla danej domeny.

White Hat SEO

White Hat SEO to działania pozycjonerskie wykonywane zgodnie z zasadami Google. Są w pełni bezpieczne i legalne, a przede wszystkim skuteczne. Potrzeba jednak więcej czasu i cięższej pracy. Klient jednak wie, że płaci za dobrze wykonaną, uczciwą pracę.

Siedem zasad skutecznego pozycjonowania sklepów internetowych

Można wyróżnić siedem zasad pozycjonowania White Hat SEO. Spełniając owe reguły jesteś znacznie bliżej zadowolenia z poczynionej inwestycji. Poniżej sprawdzone zasady SEO, którymi kierujemy się w naszej firmie. Idealnie sprawdzają się do pozycjonowania sklepów internetowych chociażby ze względu na tzw. pozycjonowanie na „długi ogon”.
  1. Content marketing; unikalna treść, linkowanie do Twojego e-sklepu z innych portali o wysokiej jakości, prowadzenie bloga eksperckiego na e-sklepie, docieranie do klienta w charakterze eksperta, a nie sprzedawcy, przyjęcie pozycji doradczej i bycie autorytetem, a nie nachalnym handlowcem,
  2. Optymalizacja meta title; każda podstrona Twojego serwisu powinna mieć unikalny title wpisany w tzw. “meta title”. Tytuł ten jest widoczny jedynie w kodzie strony i opisuje on w kilku słowach, co się znajduje na danej podstronie. Dbamy o to, aby tak się stało,
  3. Dobry opis meta description; podobnie jak każda podstrona powinna mieć Tytuł, tak powinna mieć także unikalny opis strony zwany “meta description”. Opis ten powinien w zwięzły sposób przedstawić, co znajdziemy na danej podstronie, zachęcając użytkowników do wejścia na nią,
  4. Formatujemy nagłówki tekstu; każdy rodzaj tekstu mieszczący się na stronie powinien być opisany specyficznymi dla niego regułami. Nagłówki są określane znacznikami z literą “h” od “heading” i mogą wyglądać następująco <h1>,<h2>,<h3>,<h4>. Im wyższa cyfra tym niższy nagłówek w hierarchii nagłówków. Tak więc “nagłówek 1” jest traktowany jako główny tytuł strony, “nagłówek 2” jako podtytuł itd.,
  5. Nie zapominamy o opisywaniu zdjęć; każdy z obrazów, który jest przez nas dodawany do naszej strony powinien być prawidłowo opisany. Opis zdjęcia powinien być krótki i atrakcyjny, w opisie zdjęcia możemy zamieścić słowa kluczowe,
  6. Istotne są wypunktowania i wyliczenia; Google docenia sposób formatowania tekstu, który sprawa, że jest on bardziej czytelny dla odbiorcy. Wypunktowania i wyliczenia pozytywnie wpływają na wyższą pozycję w Google,
  7. Przyjazny e-sklep; sklep internetowy przyjazny dla użytkowników wyszukiwarek to część sukcesu w Internecie. Chodzi m.in. o strony responsywne oraz mobile.

Optymalizacja sklepu internetowego

Powyższe zasady to zbiór reguł zmierzających do optymalizacji sklepu internetowego. Nie będzie jednak sukcesu, jeśli pominiemy najważniejszy punkt, jakim jest content marketing. Tę technikę (inaczej określaną jako marketing treści) możemy też wykorzystać w przypadku stron landing pages. Strona landingowa to strona do której kierujemy użytkowników z newslettera, e-mail marketingu i ma ona za zadanie przykuć uwagę. Idealnie nadaje się do sklepów internetowych w sytuacjach, jeśli chcemy na przykład zareklamować nowy produkt. Unikalna treść na landing pages zwróci uwagę czytelnika, który zachęcony dobrym przekazem odwiedzi docelową stronę (np. sklep internetowy) i dokona zakupu.

Stosowanie słów kluczowych w sklepach internetowych

Nie ma dobrego SEO i dobrego content marketingu bez dobrze dobranych słów kluczowych. Dokonując audytu SEO na potrzeby naszych klientów dobieramy wartościowe słowa kluczowe na które następnie pozycjonujemy dany sklep internetowy. Warto wiedzieć, że coraz większe znaczenie ma tzw. długi ogon, czyli wpisanie w wyszukiwarkę Google trzech lub więcej słów. Może to być na przykład fraza „jakie buty do biegania”. Chcesz zdobyć potencjalnego klienta? Content marketing, blog produktowy przy sklepie internetowym, wartościowa treść – tego typu działania mogą sprawić, że po wskazanej frazie klient trafi na Twój sklep internetowy.

Zapraszamy do współpracy

E-commerce rośnie. Codziennie powstaną nowe sklepy internetowe, które zachęcone rozwojem branży poczynią inwestycje celem osiągnięcia jak najwyższych pozycji. Z drugiej strony działające na rynku sklepy internetowe będą chciały zachować lub polepszyć swoją pozycję. Gdzie jesteś Ty? Jeśli nie chcesz zostać w tyle, postaw na rozwój poprzez usługi SEO powiązane z content marketingiem. Zapraszamy po więcej informacji– skontaktuj się z nami.